FOTKY | DENÍK | VZKAZY
1.DEN | 2.DEN | 3.DEN | 4.DEN | 5.DEN | 6.DEN | 7.DEN | 8.DEN | 9.DEN | 10.DEN | 11.DEN | 12.DEN | 13.DEN

1.den - úterý 5.7.2016

Na výpravu jižním směrem vyrážíme v pondělí po desáté hodině večerní s předpokladem že Hyneček, který obvykle v autě usíná i na relativně krátkých trasách noční přesun prospí, což nakonec vychází tak nějak z poloviny. Kratičkou zastávku na rakouské hranici, kde kupujeme místní a slovinskou dálniční známku, ještě zvládá bez probuzení, ale při té další, kterou děláme po více než 400 kilometrech jízdy po půl třetí ráno před Klagenfurtem, už se probouzí a zdá se dočista odpočatý. Po zbytek přesunu mě udržuje v pozornosti svým žvatláním a výskáním a tak před půl pátou ráno šťastně přijíždíme k naší první plánované zastávce ve Slovinsku, kterou je kostelík v Jamniku, jemuž kulisy tvoří štíty slovinsko-rakouského hraničního pohoří Karavanky pod nímž jsme o necelou hodinku dříve prosvištěli tunelem.

Jamnik
Jamnik

Po asi půlhodinovém odpočinku, protažení a pofocení se vydáváme zpět do údolí a přejíždíme k nedalekému Bledskému jezeru právě v momentě kdy nad hory nad ním se tyčící vychází sluníčko a stoupá horkovzdušný balon, jehož pasažerům lze v tento moment jen závidět.

Bled

Na Hynečkovi se pomalu ale jistě začíná projevovat krátký noční spánek, takže od jezera Bled opět brzy odjíždíme a pokračujeme slabou půlhodinku do vesničky Koprivnik v Bohinju, kde parkujeme u kostelíku.

Koprivnik v Bohinju

Odtud si chceme vyšlápnout na vyhlídku Vodnikov Razglednik, která nabízí nádherný výhled na Bohinjské jezero u něhož máme strávit následující tři noci. Během krátkého přesunu Hyneček tvrdě usíná a jelikož se nebudí ani po zastavení motoru sklápíme i my sedadla a společně zhruba hodinku dřímáme. Poté vyrážíme na asi kilometr vzdálenou vyhlídku, která je opravdu parádní. Bohinjské jezero je i teď, tedy kolem desáté hodiny stále skryto po rozpouštějící se mlhou.

Vodnikov Razglednik
Vodnikov Razglednik

Vracíme se oklikou do Koprivniku, který vypadá jako naprosto idylická vesnička.

Koprivnik v Bohinju

Před půl jedenáctou vyrážíme dále, čeká nás poslední půlhodinka cesty do Ribčev Lazu, kde se ubytováváme v předem rezervovaném apatrmánu BOOA Rooms. Jsme tu sice o dvě hodinky dříve než je oficiální check-in time, nicméně pan domácí s tím nemá problém a ihned nám přiděluje právě uklizený pokojík s ještě mokrou podlahou. Rychle stěhujeme z auta ty nejnutnější věci a co nejrychleji se vydáváme na procházku k asi půl kilometru vzdálenému Bohinjskému jezeru.

Bohinj
Bohinj
Bohinj
Bohinj
Bohinj
Bohinj

Poté co si Hyneček dostatečně vynahradí dlouhé sezení v autě si v nedaleké restauraci dáváme pozdní oběd, ke kterému nám k našemu překvapení donesou Matonku (jinde ve Slovinsku už měli místní minerálky, které mají lehce slanou chuť).

Ribčev Laz
Ribčev Laz
Ribčev Laz

Před půl třetí se vracíme na apartmán a tentokrát společně s Hynečkem se všichni oddáváme odpolednímu odpočinku, který se nakonec protahuje na tři hodiny sladkého spánku. Po šesté hodině pak vyrážíme na druhý konec Bohinjskému jezera, kde se nachází jeden z nejznámějších slovinských vodopádů - Savica. Bláhově si myslíme, že v tuto relativně pozdní hodinu unikneme placení parkovného i vstupu na stezku k vodopádu, ale i před půl sedmou se tu stále vybírá. Mimochodem v placení parkovného téměř všude jsou slovinci snad ještě lepší jak my v ČR :-) Necelou půlhodinku stoupáme k vyhlídkovém altánku, odkud se nám otevírá pohled na opravdu krásný vodopád.

Savica
Savica
Savica

Večer děláme trošku pořádek ve věceh na rychlo vytahaných dopoledne z auta a pak už je čas jít na kutě. První slovinský den byl opravdu dlouhý a příjemně nás naladil na dny příští.

NÁSLEDUJÍCÍ DEN - STŘEDA 6.7.

© 2016 hynna